Petya: další globální ransomwarový útok

28.6.2017

Globální ransomwarový útok je opět tady. První zprávy o útocích přišly z Ruska a z Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit. Podle Nikolaje Grebennikova, ředitele výzkumu a vývoje ve společnosti Acronis bylo zasaženo více než osm desítek podniků, což ukazuje na to, že firmy stále nejsou na podobné útoky připraveny.

Útok zasáhl všechny oblasti podnikání společnosti Maersk. Také americká farmaceutická firma Merck oznámila, že její počítačová síť byla útokem zasažena. Problémy s počítačovými systémy zaznamenala i nizozemská zasilatelská firma TNT a technické problémy v různých regionech hlásí nadnárodní potravinářský koncern Mondelez International. Nejvíce byla ale zasažena Ukrajina a útok zasáhl rovněž největší ruskou ropnou společnost Rosněfť. Mezi významně postiženými zeměmi je i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky.

Podle zjištění VirusTotal dokázalo v první fázi útoku ransomware detekovat pouze 4 ze 61 antivirových služeb. To ukazuje na důležitost zálohovacího řešení a aktivní ochranou, jako je například Acronis Active Protection integrovaná v nejnovějších verzích zálohovacích systémů Acronis True Image a Acronis Backup.  Ta dokázala detekovat jako ransomware WannaCry, tak aktuální Petya.