Proč zálohovat lokálně i do cloudu?

7.4.2017

 V březnu tohoto roku vyšel na serveru Aktuálně.cz článek o tom, jak Petr Horálek, světově proslulý astrofotograf oceněný samotnou NASA, přišel o velkou část svých fotografií. Na své zatím poslední velké misi, kdy v Argentině fotil prstencové zatmění Slunce, mu zloděj odcizil z auta většinu fototechniky a také 80 gigabajtů dat představující práci za několik posledních let. I když fotograf svá data zálohoval na externí disk, ten se stal předmětem krádeže bohužel také. To ukazuje, jak je důležité při zálohování dodržovat zlaté pravidlo 3-2-1.

Pravidlo 3-2-1 se obvykle interpretuje jako mít „tři různé kopie dat uložených nejméně na dvou typech médiích a alespoň na jedné fyzicky oddělené lokalitě“. Většina z nás, stejně jako pan fotograf Horálek, má svá data uložena obvykle na jedné lokalitě, tj. na pevném disku svého PC se zálohou na externích médiích, popř. jako firma se zálohou na síťovém disku. A nemusí to být jen krádež, může to být ransomwarový útok, který dokáže zašifrovat a zničit data na disku i lokální zálohy. V ten moment pochopíme poslední část zlatého pravidla zálohování, ale to už bývá pozdě.

Zatímco dříve se ve firmách tento problém řešil páskovými médii, které se archivovaly odděleně od produkčního prostředí, dnes máme k dispozici zabezpečený cloud, který velmi dobře splňuje požadavky na oddělenou lokalitu. Cloudové úložiště navíc poskytuje pohodlné automatické zálohování bez zásahu a většinou i bez vědomí uživatele.

I když podle našich posledních zjištění 88 % českých společností stále dává přednost tzv. on-premise řešením, která zálohují firemní data do lokálních úložišť, cloudová řešení jsou stále populárnější. Pro cloudová zálohovací řešení dnes hovoří řada důvodů: jednak je to stále výhodnější cena za uložená data v důsledku zvyšující se nabídky úložného prostoru v cloudu, kdy dnes nejsou výjimkou zálohovací řešení s nabídkou prakticky neomezeného prostoru. Dalším důležitým faktorem je rostoucí počet přenosných zařízení používaných k práci a vyšší rizika vyplývající z jejich ztráty. A nakonec, mnohé podniky si již vyzkoušely úložiště typu Dropbox a Google Drive, aby zjistily, že slouží spíše pro ukládání a sdílení souborů než pro bezpečné zálohování a obnovu kritických dat, a proto hledají plnohodnotné cloudové zálohování.

Avšak to neznamená, že lokální zálohování v dohledné době zmizí v historii. Lokální zálohování hraje klíčovou roli při obnově dat po jejich ztrátě. Zatímco obnova z cloudu je limitována rychlostí internetového připojení, z lokální zálohy se stanice a systémy obnoví mnohem rychleji, uživatelé či firmy redukují výpadky svého podnikání a tím minimalizují ztráty.

Výhody obou typů zálohování, lokálního i cloudového, spojují tzv. hybridní zálohovací řešení, která poskytují jak vysokou úroveň zabezpečení dat, tak rychlost jejich obnovy.  Navíc dokáží sjednotit ochranu dat prostřednictvím zálohování a správy všech individuálních pracovních prostředí v lokálním i cloudovém umístění, na fyzických systémech i virtuálních platformách a strojích. Hybridní zálohování nejen chrání data dle pravidla 3-2-1, ale umožňuje přejít z ochrany kompletního obrazu zařízení k ochraně kompletního obrazu digitálního podnikání, jehož transformaci právě zažíváme.

Zdeněk Bínek, Acronis

Článek vyšel dne 7. dubna na serveru Reseller Magazine Online