Průzkum Acronis ke Světovému dni zálohování: mezera mezi bezpečnostními riziky a připraveností uživatelů je stále široká

31.3.2017

Acronis oznámil na základě svého globálního průzkumu k World Backup Day 2017, že jednotlivci i firmy se v oblasti ochrany dat stále častěji obracejí na cloudové zálohování a cloudová úložiště. Katalyzátorem nejnovějších trendů je rostoucí výskyt ransomwaru jako nejvážnější hrozby posledního období. Jedním z hlavních zjištění průzkumu je stále široká mezera mezi reálnými hrozbami ransomwarových útoků a jejich povědomím mezi uživateli a připraveností jim čelit.

„Úsilí vynakládané na ochranu dat vůbec neodpovídá hodnotě, kterou jim jejich vlastníci přisuzují. A to platí jak pro jednotlivce, tak pro podniky,“ řekl Serguei Beloussov, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Acronis. „Zálohování zůstává nejefektivnější léčbou proti ztrátě dat. Dostupný zálohovací software je dnes dispozici a není proto žádný důvod vystavovat data rizikům ztráty prostřednictvím kybernetické krádeže či jejich zašifrování.“

Obecná zjištění průzkumu:

 • Více než třetina respondentů (34,4%) uvedla, že oni sami či členové jejich rodiny ztratili někdy svá data;
 • 26,9 % respondentů přiznalo, že vůbec svá data nezálohuje;
 • Nejdůležitější na zálohovacím řešení je pro uživatele vysoká úroveň bezpečnosti, snadné ovládání a kapacita úložiště.

Zjištění vztahující se k ransomwaru:

 • I přes často dokumentované ransomwarové incidenty uvedlo více než 62 % dotázaných, že nikdy o ransomwaru neslyšeli;
 • Zatímco 67 % uživatelů přikládá svým osobním informacím, dokumentům, fotografiím, videím a hudbě vysokou hodnotu, pouze necelých 6 % si je připraveno zaplatit přes 500 dolarů za to, aby je po ransomwarovém útoku získali zpět.

 

Podle FBI jen v roce 2016 ransomwarové útoky způsobily škody v hodnotě 1 miliardy dolarů, což zahrnuje hlavně útoky na veřejné organizace; útoky na domácí počítače mohou být silně podhodnocené. „Bezpečnostní hrozby nejsou záležitostí pouze podnikové sféry, ale jsou zcela reálné také pro domácí uživatele,“ řekl Eric O`Neil, bývalý expert FBI na teroristické a kybernetické hrozby. „Máme sklon přemýšlet o tom, že domácích počítačů se aktuální hrozby netýkají, ale skutečností je, že malware se zaměřuje na všechny, kdo mají PC a e-mailový účet, zejména pak na počítače našich nezkušených rodičů a prarodičů.“

Z dalších informací v průzkumu:

 • 52 % domácností má více než 4 koncová zařízení
 • Bezpečnost je hlavním požadavkem na zálohovací řešení (pro 27 % respondentů)
 • Data na Facebooku jsou cenná pro 10 % dotázaných

 

Šéf společnosti Acronis proto doporučuje následující tři kroky:

 1. Vždy zálohujte svá důležitá data. Zvolte zálohovací software, který umožňuje jak lokální, tak cloudové zálohování, pokud možno s aktivní ochranou proti ransomwaru.
 2. Dávejte pozor na podezřelé e-maily, odkazy a přílohy. Nejnebezpečnější typy malwaru a ransomwaru vstupují do počítačů přes e-mailové přílohy, zprávy a nakažené webové stránky.
 3. Udržujte své operační systémy a aplikace aktualizované. To zabrání útočníkům vniknout do vašeho systému přes známé bezpečnostní díry.

 

Pro více informací: