Windows Update 1809: Buďte připraveni, až vám Windows zase jednou smaže data

12.11.2018

Dnes si budeme povídat o aktualizacích. Není tomu tak dávno, co byla vydána říjnová aktualizace pro počítače s operačním systémem Windows, Windows October 2018 Update neboli Update 1809, s oficiálním názvem Redstone 5. A není tomu tak dávno, co byla aktualizace zase stažena z oběhu.

Důvodem k pozastavení distribuce aktualizace byla její chybovost – po její instalaci totiž nemalé procento uživatelů zjistilo, že jim byla smazána data ze systému. Ne přesunuta, ne zkomprimována, ale nadobro smazána. Konkrétně se jednalo o veškerá data z uživatelské složky Dokumenty.

 

Jak (ne)sjednat nápravu

Po prvních pár příspěvcích o data okradených uživatelů nejnovější aktualizace Windows na diskuzních fórech se začaly rychle objevovat rady, jak možná lze a možná nelze sjednat nápravu. Aktualizace data smazala, ale nepřepsala, takže je vskutku bylo možné obnovit pomocí nástrojů typu Acronis Revive. Tato metoda ale nemůže být stoprocentní – alespoň část dat je zpravidla už přepsaných, a tudíž nedostupných k obnovení a většina programů i souborů bez kompletních dat fungovat nebude.

Jedinou spolehlivou metodou k obnovení dat po ztrátě je jejich pravidelné zálohování, buď časově, tedy například každý den, nebo na základě událostí, tedy například před každým vypnutím systému (každý den) anebo přinejmenším před jakoukoli aktualizací.

Jak ale v nedávném rozhovoru pro podcast Recode Decode řekl vizionář Elon Musk, když parafrázoval tvůrce seriálu Westworld Jonathana Nolana, nejironičtější výsledek jakéhokoli snažení je tím nejpravděpodobnějším – a Update 1809 proto podle všeho krom smazání uživatelských dat také pokazil nativní funkce Windows pro zálohování dat.

Říjnová aktualizace Redstone 5 už nebyla nikdy znovu distribuována (Aktualizace: Windows Update 1809 byl znovu vydán 13. listopadu, byť se ani napodruhé neobešel bez bugů).

 

Pro příště

Řešení, až vyjde další Windows Update, je nasnadě: přirozeně doporučujeme používat nejmodernější a ověřeně spolehlivé zálohovací produkty a služby Acronis. Pravidelně. Acronis True Image 2019 zvládá i událostmi řízené zálohování. Neochrání vás přitom jen před zlovolnými Windows aktualizacemi a jinými přírodními katastrofami, ale i před těmi lidskými, jako je ransomware. Zkuste to zdarma na 30 dní.